محصولات
جستجو

دانه بندی شن و ماسه
شن و ماسه

دانه بندی شن و ماسه
دانه بندی شن و ماسه 
 
 
به تدريج كه بشر احتياج به مصرف سنگ با ابعاد مختلف آن را پيدا كرد. سعي نمود براي تميز دادن آنها از يكديگر بر اساس اندازه‌هاي مختلف آن نام های جداگانه‌اي را انتخاب كند. مثلاً براي دانه‌هاي بسيار ريز ماسه بادي و براي دانه های درشت تر ماسه و همين طور براي دانه‌هاي درشت تر شن و قلوه سنگ، پاره سنگ، تخته سنگ، صخره و غيره را انتخاب نمود. بطورکلی ویژگی دانه بندی برای ماسه، (سنگ دانه ی ریز) و ویژگی دانه بندی برای شن،(سنگ دانه ی درشت) در استاندارد ملی ایران به شماره ی 302  بیان شده است.
 
 
ماسه ها :
 
 
دانه هایی كه قطر آنها بین 0.02 تا 2 ميلي متر و شامل تقسيمات زيراست :
 
 
1- ذرات بين 1 تا 2 ميلي متر را ماسه درشت مي‌نامند.
 
 
2- ذرات بين 5/0 تا 1 ميلي متر را ماسه متوسط مي‌نامند.
 
 
3- ذرات بين 2/0 تا 5/0 ميلي متر را ماسه ريز مي‌نامند.
 
 
4- ذرات بين 0.02 تا 2/0 ميلي متر را ماسه خيلي ريز مي‌نامند.
 
 
ماسه برای تهیه ی انواع ملات ، بتون و آجرهای ماسه-آهکی به کار می رود.
 
 
شن ها:
 
 
دانه هایی که قطرشان بزرگتر از 2  میلی متر باشد را شن می نامند وشامل انواع زیر است : 
 
 
1- شن های ریز که شبیه به خرده سنگ است.
 
 
2- شن های گرد و دارای سطوح صاف /  شن نخودی وبادامی
 
 
3- شن های سوزنی که طولشان بیش سه برابر عرضشان است.
 
 
4- شن های پولکی که عرضشان بیش سه برابر ضخامتشان است.
 
 
 
برگرفته از: کتاب مصالح شناسی 
تالیف: سیاوش کباری
 
 
 
دانه بندی شن
 
 
 
بزرگی دانه های شن و ماسه 
 
 
دانه بندی مصالح شنی یکی از مهم ترین عواملی است که بر روی مقاومت و قدرت باربری آن تأثیر دارد.دانه بندی مصالح شنی با انجام آزمایش دانه بندی و رسم منحنی دانه بندی تعیین می شود.
 
 
دانه بندی مصالح شنی معمولاً با استفاده از الک های با اندازه های 75، 5/62 ، 50 ،5/37 ، 25 ،19، 5/9 میلی متر و الک های با سوراخ های مربع شکل با شماره های 4، 10، 40، 200 انجام می شود.
 
شماره یک الک مشخص کننده تعداد سوراخ های آن در هر 5/2 سانتی متر (اینچ) است.اصولاً از بكار بردن دانه با ابعاد مختلف آن است كه در نهايت دانه بندي ما طوري باشد كه دانه هاي ريزتر فضاي بين دانه‌هاي درشت تر را پر كرده و هر قدر ممكن است قطعه ريخته شده با بتون توپرتر و متراكم تر بوده و داراي وزن مخصوص بيشتري باشد.
 
 
بزرگي بزرگترين دانه شن و ماسه در سازه هاي مختلف متفاوت است مثلا ًبراي بتون ريزي‌هاي با حجم زياد مانند بتون سدها و پايه‌هاي بزرگ پي حتي دانه‌هايي با بزرگي 25 سانتي متر را هم انتخاب مي‌نمايند و براي پي سازي در ساختمانهاي بتوني مي‌توان از دانه‌هايي حداكثر با بزرگي دانه تا 8/0 سانتي متر استفاده كرد . به هرحال بزرگي دانه نبايد طوري باشد كه در بتون ناهمگني به وجود بياورد به اين منظور عدد تقريبي زير را تعيين نموده و مي‌گويند بزرگترين دانه شن نبايد از 1 كوچكترين بعد قطعه بزرگتر باشد البته اين بدان معني نيست كه اگر بخواهيم مثلاً سدي به طول 200 مترو عرض 16 متر بسازيم در بتون آن مي‌توانيم سنگ هايي به بزرگي 4 متر استفاده نمائيم زيرا در اولين برخوردار مي توانيم حس كنيم استفاده از چنين سنگي در بتون موجب ناهمگني و متلاشي شدن آن خواهد گرديد و اين سنگ مانند يك گره در چوب، در سازه عمل خواهد كرد.
 
 
دانه بندی شن و ماسه,دانه بندی شن,دانه بندی ماسه