محصولات
جستجو

عناصر مضر در شن و ماسه برای تهیه بتن
شن و ماسه

عناصر مضر در شن و ماسه برای تهیه بتن

عناصر مضر در شن و ماسه برای تهیه بتن 

 

مهمترین ماده مضر برای شن و ماسه در بتن و یا ملات،  خاک رس می باشد زیرا خاک رس خاصیت مکندگی آب داشته و در حدود 8 برابر وزن خود آب می مکد در نتیجه آب ملات را مکیده و آنرا خشک نموده و مانع فعل و انفعالات طبیعی سیمان گشته در نتیجه چسبندگی بین دانه ها بخوبی انجام نشده و قطعه پوک می شود و چنین قطعه ای باربری لازم را ندارد.
 
 دیگر آنکه خاک رس موجود در ملات ، دور دانه های شن و ماسه را گرفته و مانع تماس آن با سیمان می گردد . در بعضی از آئین نامه ها وجود 3% وزنی خاک رس در شن و ماسه را مجاز می دانند . 
 
 
تعیین مقدار خاک رس و سایر ریزدانه ها
 
 
برای تعیین مقدار خاک رس و سایر ریزدانه ها باید از روش های آزمایشگاهی استفاده نمود ولی اگر وسائل آزمایشگاهی در دسترس نبود (که در اغلب قریب به اتفاق کارگاه های ساختمانی چنین وسائلی در دسترس نیست) می توان مقداری از ماسه را در یک استوانه آزمایشگاهی مدرج به قطر 10 الی 15 سانتیمتر ریخت.  ارتفاع ماسه باید در حدود 3/1 یا 4/1 طول استوانه باشد. آنگاه روی آنرا تا چند سانتیمتر مانده به لبه با آب پر نموده بعد با دست در استوانه را مسدود می نمائیم و استوانه را به شدت تکان داده و زیر و بالا می کنیم . آنگاه در حدود بیست دقیقه استوانه و محتویات آنرا به حال سکون قرار می دهیم تا دانه های درون آن ته نشین گردد و آب روی آن ظاهراً زلال شود. بدیهی است که دانه های درشت تر بعلت وزن خود زودتر ته نشین شده و دانه های ریزتر دیرتر ته نشین گردیده و روی دانه های درشت تر قرار می گیرند آنگاه از نسبت ضخامت دانه های ریز به کل دانه ها درصد ریزدانه ها معلوم می گردد.
 
ترکیبات مضر ماسه
 
 
1- میکا: که از صفحات براق مسطح تشکیل شده است پس از مصرف ماسه در بتن میکا با سیمان تولید باند ضعیفی کرده که در موقع تأثیر بار متلاشی می شود و در نتیجه باعث ضعیف شدن بتن می شود.
 
 
2- خاک رس: اطراف دانه های ماسه را احاطه کرده و نمی گذارد که دوغاب سیمان به سطح دانه های سنگ بچسبد علاوه بر این خاک رس زیاد آب بتن را می مکد و گرفتن ملات سیمان را مختل می سازد میزان مجاز خاک رس در ماسه بستگی به نوع بتن  دارد. 
 
 
3- ترکیبات آلی: در مقاومت بتن تأثیر گذاشته و آن را کاهش می دهند. برای تشخیص وجود یا عدم وجود ترکیبات آلی در ماسه از آزمایش کلرورمتریک (رنگ سنجی) استفاده می شود.
 
 
 
 
 
شن و ماسه برای تهیه بتن,شن,ماسه,شن و ماسه