محصولات
جستجو

منابع تهیۀ شن و ماسه
شن و ماسه

منابع تهیۀ شن و ماسه
منابع تهیۀ شن و ماسه
 
 
به طور کلی در کارگاه های تولید شن و ماسه دو نوع شن و ماسه تولید می شود:
 
 
1- شن و ماسه طبیعی 
 
در بستر رودخانه پس از فصل بارندگی مقدار زیادی شن و ماسه باقی می ماند که پس از کم شدن آب رودخانه ها این منابع در دسترس قرار می گیرد که مستقیماً از سرند کردن و شستن و دانه بندی مخلوط شن و ماسه طبق نیاز مصرف کننده تهیه می شود.
 
 
2- شن و ماسه شکسته
 
که از خرد کردن قطعات بزرگ سنگ (Over Size) درون سنگ شکن تولید می شود. تکه سنگ های درشت را پس از تعیین جنس به وسیله سنگ شکن های مختلف، شکسته و خرد می کنند و سپس با الک های مخصوص دانه بندی نموده و استفاده می کنند. منابع طبیعی شن و ماسه طبیعی عبارتند از؛ رودخانه، یخچال، مخروط واریزه، بادی.
در جاهايي كه منابع طبيعي شن و ماسه در دسترس نباشد يا اينكه منابع موجود از حداقل مشخصات لازم بي بهره باشند از سنگ شكسته استفاده مي‌شود.درکاربردهایی که زبری وگوشه داری ذرات موردنظر است سنگی که به طورمصنوعی شكسته و دانه بندي شده است، بهترين عملكرد را نشان مي‌دهد. به طور كلي، كنترل كيفيت سنگ شكسته به مراتب آسانتر از شن و ماسه طبيعي است.
 
 
 
الف)- رودخانه:
قسمت اعظم شن و ماسه کشور از منابع آبرفتی بستر رودخانه ها تأمین می شود ویژگی دیگر این آبرفت ها تجدید پذیری آنها است که در فصل های سیلابی جایگزین می شود.
 
 
ب) یخچال:
رسوبات یخچالی با توجه به تنوع مقاومت مکانیکی آنها و اندازه دانه هایشان منبع مناسبی برای تهیه شن و ماسه نیستند و به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند . به این رسوبات یخچالی که پس از ذوب شدن یخچال بر جای گذارده می شوند، یخرفت می گویند.
 
 
ج) بادی:
این نوع رسوبات به دلیل ریزی دانه ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد که این نوع رسوبات در بخش های وسیعی از کشور از جمله کویرها یافت می شود . این نوع رسوبات در حد ماسه و ریزتر از آن است و به صورت تپه‌های ماسه ای (تلماسه) دیده می شوند.
 
 
د) مخروط واریزه:
در دامنه کوه ها سنگ‌هایی که بر اثر هوازدگی کنده شده و سقوط می‌کنند به صورت پوشش مخروطی از سنگ های خرد شده دیده می شود . جنس این ذرات وابسته به سنگ مادر می باشد و غالبا گوشه دار می باشند . 
 
 
 
شن و ماسه
 
 
 
 
 
شن و ماسه,شن,ماسه,شن رنگی,سنگریزه,کارخانه شن و ماسه,